Loading...
Menu

ZOR ŞARTLARDA HAYATLA BAŞA ÇIKMA

Güvende olmak, insanın en temel ihtiyaçlarından biridir: Dış dünyanın tehditlerinden bizi koruyacak bir barınağa ihtiyaç duyarız, hastalıklara ve doğal afetlere karşı önlemler almaya ihtiyaç duyarız, rahat bir hayat yaşamamızı sağlayacak seviyede bir gelire ihtiyaç duyarız, zor zamanlarımızda yanımızda olacak insanlara ihtiyaç duyarız. Aynı şekilde, geleceğe de güvenle bakabilmeye ihtiyaç duyarız. Kendimizi güvende hissetmemizi sağlayacak şartlar karşılanmadığında, kaygı ve panik duyguları hayatımızı çekilmez hale getirebilir.

Tarih boyunca insanlar bu ihtiyaçları karşılayacak yöntemler geliştirmek için çalıştılar. Zaman içinde daha sağlam yapılar inşa etmeyi, salgın hastalıklarla daha etkili şekilde mücadele etmeyi ve daha dengeli ekonomik sistemler kurmayı öğrendiler; ama bu arada, zor şartlarda ayakta kalmayı bilmenin de en az önlem almak kadar önemli olduğunu keşfettiler. Bu zorlu yolculukta kazandıkları içsel tecrübeleri de sonraki kuşaklarla paylaştılar.

Bir toplama kampındaki insanlık dışı şartlara rağmen umudunu kaybetmeden hayat tutunan, ölümcül bir hastalığın pençesindeyken bile yaşama coşkusunu yitirmeyen, savaşta ya da bir doğal felaket sonrası kendi içinde bulunduğu durumu hiçe sayarak başkalarının yardımına koşan insanların gücüne sahipseniz, günlük hayatın karşınıza çıkardığı her engeli aşabilirsiniz.

Hayat şartları zorlaştığında ayakta kalabilmek, duygusal açıdan sağlam ve kararlı bir içsel yapıya sahip olmakla mümkündür. Bu da duygularınızı bastırmaya çalışarak değil, onlarla işbirliği yaparak başarabileceğiniz bir şeydir. Kendinizle çatışmayı bırakıp engellerin ötesindeki hedefe odaklanmayı başardığınızda, dış dünyadaki zorluklarla başa çıkacak güce ve motivasyona kavuşursunuz.

Zor Şartlarda Hayatla Başa Çıkma eğitiminde, bu konuda bugüne kadar yapılmış çalışmaların ışığında uygulamaya yönelik temel noktalara odaklanacağız:

Zihinsel modlar

Duygusal dönüşüm

İç uzlaşma

Ruh hali ustalığı

Bedensel ve zihinsel gerginliklerden kurtulmak

Fırtınada ayakta kalmak

Lütfen alan koduyla birlikte başında 0 olmadan ve boşluk bırakmadan yazınız
Lütfen tüm alanları doldurunuz

Eğitim Tarihi

Çok Yakında
00:00 - 00:00