Loading...
Menu

BASİT ÇALIŞ MUTLU YAŞA

Whatsapp,  E-posta, Facebook ve Twitter’ın hüküm sürdüğü bu dönemde, hepimizin aynı anda birçok şey yapması gerekiyor. Ancak devamlı bir sürü işi aynı anda yapma (multitasking) halinin son derece olumsuz etkileri var.  Birden fazla iş yapma fırsatı bile bilişsel performans üzerinde olumsuz etkilere sahip. Psikoloji profesörü Glenn Wilson buna “bilgimani” adını veriyor. Wilson’ın araştırmasına göre, bir işe odaklanmaya çalışırken gelen kutunuzda okunmamış bir e-posta olması efektif IQ’nuzu 10 puan düşürebiliyor. Wilson’ın çalışmaları, aynı anda birden fazla işle uğraşmanın neden olduğu bilişsel kayıpların, madde kullanımının neden olduğu bilişsel kayıplardan bile daha büyük olduğunu gösteriyor.  Aynı zamanda bir yerde nasıl besleneceğimizi, nasıl uyuyacağımızı hatta nasıl konuşmamız gerektiğini anlatan bilimsel yazılar, bir yerde bu yazılara uymayan gündelik yaşam… Kim doğruyu söylüyor? Yaşadığımız sistem, tüketimi arttırmak için mi? Yoksa insanlar yeni uzmanlıklar yaratıp herkesin kendini sosyal medyanın da verdiği bir destekle bilirkişi ilan etmesinden mi kaynaklı? Ortada göz ardı edilemeyecek bir bilgi kirliliği mevcut. Uzm.Dr. Seda Ülgen  modernleşme ile gelen konforlu hayatın bize çıktısı olan teknoloji bağımlılığının ve birden fazla iş yapmanın  verimimizi nasıl düşürdüğünü anlatıyor.

İnsan bu kadar seçenek özgürlüğünde ve bu kadar konfor kalabalığında en çok kendini ve dengelerini kaybetti. İlişki kurma becerisini, duygularını ve iş potansiyelini, en çok da üretkenliğini kaybetti.  Ve çözümü modern yaşamlardaki her şeyi bırakarak küçük kasabalara sığınarak eskiye dönüp başlamakta buldu ya da hala hayal ediyor.

 Şehirde kalan kısım ise çok fazla işle aynı anda uğraşmanın verdiği bir beceri veya güce sahip olduğunu düşünüyor ki bu çok yanıltıcı bir illüzyon.  Beyinlerimizdeki işletim sistemleri aslında birden fazla aynı işi yapmaya uygun değil.  Sonlandırılmayan veya aynı anda başlanan işler bir yerden sonra kaygı ve stres seviyemizi olması gerektiğinden daha çok yükseltiyor ve olması gerekenden daha fazla oluşan kaygı tam tersi bizim üretkenliğimizi düşürüyor.  Aşırı stresten oluşan yorgunluğu bir tahmin edin. Hani bir sınava hazırlanırken veya bir proje hazırlarken bir noktada artık üretemez ve düşünemez hale geliriz

Lütfen alan koduyla birlikte başında 0 olmadan ve boşluk bırakmadan yazınız
Lütfen tüm alanları doldurunuz