Loading...
Menu

Yonca Uluğ

1969, Ankara doğumludur. İlk orta ve lise öğrenimini (1975-1986) TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1990’da Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı zamanda Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden 3 yıl süren Pedagojik Formasyon derslerini de tamamladı. 1991 Şubat’ında OYAK, Yönetim Kurulu Başkanlığı biriminde kurumsal hayata adım attı. 13 yıllık özel sektör deneyiminden sonra eğitim sektörüne geçmeye karar verdi ve 12 yıl İngilizce öğretmeni olarak görev yaptı. 

10 yıl önce hayatının beklenmedik şekilde değişmesiyle başlayan süreçle, kendini yeni baştan sorgulama, tanıma ve tamamlama arayışlarının nihayetinde profesyonel koçluğu keşfetti. Özellikle çocukluk ve gençlik çağında yaşananların kişiliğin oluşmasında kritik faktör olduğu bilinciyle, bütünsel açıdan sağlıklı bir toplumun nesillerin yetişmesiyle ancak mümkün olabileceğini düşünüp, ‘Peki, nasıl?’ sorusunu sorarken, cevap olarak karşısına Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) çıktı. 40 senelik araştırma sonuçlarıyla, toplum geneline ve özellikle de geleceğin yetişkinleri çocuklara, basit ve keyifli bir şekilde bilinçlerini şekillendirebilme yetisini veren ve böylelikle insanlığın da gerektiği şekilde dönüşebilmesine yardımcı olan bu sisteme maksimum fayda açısından güveni, uygulamayı öğrettiği lise çağındaki 300 öğrencisinden gelen geribildirimlerle pekişmiş oldu. 

Dünyada, sağlık alanından başlayıp eğitime, kamu kurum ve kuruluşlarının neredeyse tamamı ve özel sektördeki iş yerlerine kadar ana-akım haline gelmeye ve hızla yayılmaya başlayan, bu yeniçağ 3.nesil terapiler arasında yerini alan Mindfulness  temelli stres azaltıcı sistemin eğitmeni oldu. Hedefi, anaokulu çağından itibaren her yaş için öğrenmesi ve bir yaşam pratiği haline gelmesi mümkün olan, günlük yaşama entegre edilmesi ve uygulaması çok kolay ama fayda alanları saymakla bitmeyecek kadar çok Bilinçli Farkındalığı bireylere, eğitim kurumlarına, çalışma hayatı ve işyerlerine tanıtmak ve yaygınlaştırmaktır.

Yonca Uluğ Yazıları