Loading...
Menu

Temiz Bir Cilt İçin Etkili 3 Bitki


Akne ile sorunları olan insanlar bu durumdan kurtulmak için çokça zahmet harcarlar. Çoğunlukla işe yaramaz, iyi ihtimalle kuru, hassas ve kızarık bir cilt onları bırakmaz. Bugünkü yazımda sizlere temiz, sağlıklı bir cilt için yapabileceklerimizi yazacağım. Size direk ilaçlarınızı bırakın demek istemem. Ancak bu adımları uygularken ilaca ihtiyacınızın kalacağını sanmıyorum. Ayrıca ilacın vücudunuza bırakacağı kimyasal yük de akne oluşumuna olumsuz etki eden bir etken.

Akne vücudunuzda inflamasyonun (genel anlamda bağışıklık sisteminizin zararlılar ile yaptığı mücadele) varlığının göstergesidir. Akne durumunda vücudunuzda antioksidan miktarlarının azlığından bahsedebiliriz. Dolayısıyla en basit şekliyle vücudumuzun antioksidan miktarını artırarak inflamasyonu azaltmalıyız. Bunun için evimizde, mutfağımızda yeterince bitki mevcut.

Öncelikle tüm yapay şekerleri bırakın. 1-2 hafta içerisinde sadece bu bile akne oluşumunda azalma sağlayacaktır. Yapay şeker karaciğerinizin toksin yüküne ek yük demektir.

Zencefil

Zencefil güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuvar (bağışıklık sisteminin dostu) bir bitki. Taze zencefili ince ince doğrayıp çorbalarınıza ekleyebilirsiniz veya küçük parçaları ezerek çayınıza ekleyebilirsiniz. Bazı kültürlerde suya konulup 1 dakika kaynatılarak sonrasında çay tohumları ekleniyor.

Zerdeçal

Zerdeçal da zencefil gibi güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuvar bitkidir. Yemeklerinize, çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise ¼ çay kaşığı kadar zerdeçalı bir bardak suya ekleyip, üzerine tuz ekleyip içebilirsiniz. Ancak tadı hoş olmaz. Yine de bu yöntem etkilidir.

Limon

Limon, güçlü bir antioksidan olan C vitamini kaynağıdır. Cildinizde hızlı bir değişimin anahtarıdır. Cildinizin doğal nemli ve canlı halini tekrardan kazanmanızı zağlar. Eğer sistik akneden muzdaripseniz, limon suyu hızlı bir geri dönüşün anahtarıdır. Limonu meyve sularınıza, salatalarınıza, yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Çaylarınıza da ekleyebilirsiniz. Limon ve zencefil, çayda birlikte çok uyumlu.

Aşağıdaki tarifeyi de uygulayabilirsiniz.

  • 1 bardak su
  • 1 miktar ıspanak veya maydanoz veya kişniş veya nane
  • 1 limonun suyu
  • ½ çay kaşığı zerdeçal
  • 1 küçük zencefil
  • Hepsini karıştırıcıdan geçirin. Bu karışımı haftada ortalama her gün içerek kişiden kişiye değişmek üzere ortalama 1 ayda büyük bir değişim gözlemleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.