Loading...
Menu

NEDEN GÜZELLİK BU KADAR ÖNEMLİ?

Güzellik soyut bir kavramdır. Genellikle de görecelidir… Öte yandan herkes için ortak sayılabilecek bir güzellik anlayışımız da mevcuttur. Reklam filmlerinde oynayan kişilerin belli fiziksel özellikleri herkes tarafından güzel bulunur. Ancak iyice derinlemesine incelendiğinde “güzellik” kavramının tamamen zihinsel bir yorumdan oluştuğunu fark edersiniz.

Güzel olmak veya güzel gözükmek sadece mesleki anlamda değil, kendimizi iyi hissetmek veya iyi bir izlenim verebilmek için de oldukça önemlidir. Güzellik kavramı zihinsel seviyede kolektif olarak herkesi etkiliyorsa, bunun kaynağı ne olabilir?

Cevap, ‘evrimsel biyoloji’de saklıdır…

Bir kişi sağlıklı ve genç ise yaşamda kalma ve üreme şansı daha fazladır. Bu koşul, her iki cins için de geçerli olsa, tahmin edebileceğiniz gibi kadın için daha önemlidir; bebeği dokuz ay taşıyacak ve onu hayata getirip bakacak kişi kadındır. Böylece tüm kültürlerde ortak olan bir güzellik anlayışı zihinlerimize yerleşmiştir.
İlkel çağlarda diğer kadınlarla iç içe yaşayan kadın, erkeğe daha çekici görünmenin yollarını öğrenmiştir. Altı aylık bebekler bile çekici olan yüzlere daha uzun bakma eğilimindedir. Onların beyni, daha sağlıklı bir nesil için gereken daha çekici ve güzel yüzleri bulmaya programlanmıştır.

Sonuç olarak hangi özellikler bir insanı daha çekici hale getirir?
Cinsellik hormonları insanın nasıl gözükeceğine etkide bulunur. Erkeklerde testesteron, kadınlar da ise östrojen hormonu önemlidir. Yüksek östrojen hormonu, kadınların daha kadınsı, çekici ve sağlıklı görünmesini sağlar. Kadınların, ay boyunca östrojen hormonu seviyesi değişmektedir. İlginç olan yapılan makyaj sayesinde, düşük hormon seviyesi telafi edilmektedir.

Beden için neler önemli?
Öncelikle, beynimiz bedendeki simetriği analiz eder. Daha sonra bedeninin orantısına… Farklı hormonları etkisindeki kadın ve erkek bedenleri, şekil olarak birbirinden farklıdır. İdeal ‘Bel-Kalça Oranı’ erkekler için 0.9 dur. Kadınlar için ideal oran 0.7 dir. Bu tüm kültürlerde aynıdır.

Her zaman ilk yüzlere bakarız
Beynimizde ‘Yüz tanıma’ için özel bir bölüm mevcut: Fusiform Face Area. Sosyal olarak hayatta kalmayı bile insanlık, diğer yüzlere bakarak, diğer kişinin duygularını ve niyetini anlamak için gözlere ve yüze bakar. Yüz çekicilik için de en önemli bölgelerden biridir.
Güzel bir yüz gördüğümüzde, beyindeki ödül merkezinde (nucleus accumbens) daha fazla aktivite oluşmakta ve dopamin hormonu üretimi artmaktadır. Haz duygusu ile kendimizi daha iyi hissederiz. Yüz güzelliğinde, gözlerin etkisi yüksektir.

Güzellik ve Gençlik
Beynimiz, karşısındakinin yaşını tahmin ederken en fazla bilgiyi, algıladığı yüzden elde eder. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, gençliği ifade eden en önemli bölgeler, gözler, dudaklar ve tenin lekesiz olması!
Gözleri ve dudakları daha büyük gösteren makyaj, kadınları daha çekici gösteriyor. Diğer yandan cildin rengi ne olursa olsun, lekesiz cilt tercih sebebi…
İlerleyen yaşla beraber, cildimiz, saçımız ve gözümüz arasındaki renk kontrastı azalmaktadır. Kozmetik ürünler ise bu kontrastı geri kazandırmayı hedeflemektedir.
Neden burun ve kulağa hiç makyaj yapılmaz? Kulağımız ve burnumuz yaş ilerledikçe büyüdüğünden dolayı, bunları ön planı çıkarmak dezavantajdır.

Ruj Etkisi
Lüks kozmetik sektörünün tanınmış isimlerinden Leonard Lauder, ekonomik krizlerin ruj satışları için bir fırsat olduğunu keşfetmiş. Bu dönemlerde, ortama mutsuzluk hakim olduğundan, ruj gibi ulaşılabilir bir ürün ile kadınlar haz sağlarken, daha güzel gözükerek daha rahat iş bulmaya başlamışlar.

Sonuç
Tüm bu etkiler, zihnimizin hayatta kalma içgüdüsünden kaynaklanıyor. Bunların farkında varabilir, buna göre kararlar verip kendinizi çok kaptırmayabilirsiniz. Öte yandan, kendinizi iyi hissetmek, motivasyonunuzu artırmak için biraz müdahale işe yarabilir