Loading...
Menu

MASALCI

Şövalyeler, Kutsal Emanetler ve Bilinmeyen İstanbul 

“Masallar anlatıldıkça gerçek olurlar” diyerek başlayan bir serüven… Masalcı…

Başkalarının -kötü bitecek- masallarını dinlemek yerine, kendi masalını anlatmaya başlamış bir yazarın romanı…

Yazar “Masalcı” ile gerçekliğin sonunu değiştirmeye çalışıyor…

Bu masal güzel bitecek… Bitmeli!!! Çünkü geleceğimiz bu masalda… Çünkü bu masal gerçeğin belki de ta kendisi…

Çünkü masallar gizli gerçeklerdir ve “Masallar Anlatıldıkça Gerçek Olurlar”!!!

***

“Paganizm I”, “Paganizm II” ve “Wicca-Kadim Cadılık Öğretisi” kitaplarının ve geçtiğimiz yıl Pelin Çift’le birlikte kaleme aldığı “Ayasofya’nın Gizemli Tarihi” kitabının yazarı Erhan Altunay, okuyucunun karşına bu kez soluksuz okunacak bir tarihi kurgu ile çıkıyor.

Altunay “Masalcı” ile ilgili şunları söylüyor:

Ne yazık ki artık hepimizin gözlemlediği gibi, dünyamız, sapkın inançlı bir topluluk tarafından çok kötü bir sona doğru sürüklenmekte. Terörün her türlüsü bu dünyada yaşamı yok etmek için uygulanmakta.. Silahlı terörden gıda terörüne, ilaç terörüne, kanlı savaşlara, insanları mutsuz eden her türlü ideolojiye kadar bütün yollar denenmekte. 

İnsanları yok etmeye yönelik bütün bu eylemlerin kökeninde de sapkın inançlı bir grup bulunmakta. Bugün, bu çılgınlığın geçmişini anlayamayanların “komplo teorisi” diye nitelendirdikleri bu gerçek her geçen gün kendini çok daha iyi göstermekte. 

İşte! Her fırsatta inatla söylemeye devam ettiklerim, bu “masal”ın temelinde, arka planında “gerçekler bunlar” demeye devam ediyor. Bu kez sadece okuyucuya fantastik gözükebilecek ve bir bölümü gerçekte yaşanmış bir romanın arkasındalar.

Bu romanla, daha doğrusu bu “masal”la okuyucu da bir nebze de olsa bir farkındalık yaratmak, bu serüven sırasında ve sonrasında da sosyal medyada fikir alışverinde bulunarak masalın sonunu hep beraber söylemek tek amacım”

***

Tanıtım Metninden…

Kutsal emanetlerin peşinde İstanbul sokaklarında şövalyelere karşı başlayan bu amansız mücadelenin sonu ne olacak? 

 * 

Kutsal emanetleri Fatih Sultan Mehmet mi sakladı? 

 * 

Şövalyeler topraklarımızda yüzlerce yıldır ve hatta bugün bile kutsal emanetleri mi arıyorlar? 

 *

Dünyanın her köşesinde patlayan her bombadan ya da sıkılan her kurşundan şövalyeler mi sorumlu? 

 *

Kadıköy, Üsküdar, Çengelköy, Balat, Sultanahmet sokaklarında kalabalığın içine karışmış yürüyen şövalyeler kim? 

 *

Masalcı’nın anlattığı masal bugüne ışık tutmayı başarabilecek mi? 

 *

Yaklaşmakta olan büyük tehlikenin önüne geçmek mümkün mü? 

Yüzlerce yıl önce yaşamış olan bir Masalcı, bugünün İstanbul’unda dolaşırken, seçtiği bir adama anlattığı masalla, yaklaşmakta olan büyük tehlikenin haberini veriyor. Romanın kahramanı, o vakte kadar yaşamını adadığı konunun tam orta yerinde buluyor kendini. Masalcının kendisine anlattığı masalın gerçekliğini anladığında, milliyetçi yönü ona seçim şansı bırakmıyor. Böylece Kutsal Emanetler’in peşinde İstanbul sokaklarında şövalyelere karşı amansız bir mücadele başlıyor.

Roman okuyucuyu Balat, Sultanahmet, Karaköy, Kadıköy, Üsküdar ve Çengelköy sokaklarında gezdiriyor. Bunu yaparken bir zaman yolculuğuna da çıkarıyor. Okuyucu tüm bu semtlerin yalnızca günümüzdeki durumlarına değil, Haçlı öncesi, Haçlı İstilası, Fatih Sultan Mehmet ve işgal dönemlerindeki durumlarına da şahitlik ediyor.

Masalcı’da Türkiye üzerinde oynanan kirli oyunların binlerce yıllık tarihinin masalı, günümüz gerçeklerinin nelere gebe olduğunuda soluksuz okunacak bir roman kurgusuyla aktarılıyor.

Erhan ALTUNAY / Masalcı / Destek Yayınları/Edebiyat/392 syf.