Loading...
Menu

Kaygı Halindeki Zihin için Reçeteler


Kötü bir günde-ve artarda gelebilen diğerlerinde-her küçük şey dikkatimizi dağıtabilir. Sinir bozucu, endişeli, sabırsız, saçımızı başımızı yolar ve her şeye zıplamaya hazır bir haldeyizdir. Beyninizin düğümlendiği gelecek sefer bu önerileri denemeyi düşünebilirsiniz.

 • İlk olarak ; YAVAŞLAYIN.

Kaygılı olduğumuzda HER ŞEY hızlanır-düşüncelerimiz birbiriyle yarışır, kalbimiz gümbürdemeye, nefes alış-verişimiz hızlanmaya başlar. Bu, netlikle düşünmemizi ve sağlıklı kararlar almamızı zorlaştıran bir durumdur. Bir şeylerin hızlanmaya başladığının ilk işaretini aldığınızda, hareketlerinizi yavaşlatmaya başlayın ve kasıtlı olarak başka neleri yavaşlatabileceğinize bakın.

 • Duyularınıza gelin.

Kaygı zihinlerimizde yaşar ama sıklıkla bedende kendini gösterir. Kaygılı olduğumuzda bulunduğumuz yerle bağlantıyı kaybederiz. Beş duyunuzla bağlantıya geçmek için kendinize bir-iki dakika izin verin. Bulunduğunuz ana dönmek için yardımcı olacaktır.

 • Basit bir işin bilincine varın.

Yaşam basit işlerle doludur;  yürümek, yemek, e-mailleri cevaplamak, çiçeklerle uğraşmak, su içmek, yemek yapmak gibi…Kaygılı olduğumuzda kontrolü kaybetmiş hissederiz. Küçük bir işin bilincinde olmak seçeneklerimizin kontrolümüzde olduğunu bize tekrar hatırlatır. Küçük bir görev seçin ve onu ilk kez yapıyor olduğunuzu düşünün. Dikkatinizi odaklayarak bu işe verin. Yaşamınızdaki zenginliklere dalış yapın.

 • Bir gerçeklik gözden geçirmesi yapın.

Kaygı, sıklıkla meydana gelmemiş olaylarla ilgili korku kökenlidir. Zihinlerimiz çok yaratıcı ve güçlüdür ve genellikle gerçek olmayan hikayeler anlatırlar. Felaketi andıran bir düşünceniz olduğunda kendinize ‘ Bu düşünce tamamen gerçek mi?’ diye sorun. Neyse ki, en kötü korkularınız sadece korkudur, gerçek ve gerçekleşmekte olan durumlar değillerdir.

 • Eleştiriyi bırakın.

Kaygı yeterince acı vermezmiş gibi bir de öz-eleştiriyle 2. turda darbeyi yeriz. Basit bir soru: Yargılar seni daha mı az yoksa daha mı çok kaygıya sevk edecek? Cevap hemen hemen her zaman, daha çoktur. Öz-eleştiriyi fark ettiğinizde, kalbinize doğru inip ‘Kendime karşı daha yumuşak olabilir miyim?’ diyerek araya girebiliyor musunuz, bir bakın.

 • Kaygılı enerjinizi kanalize edin.

Tüm kaygılar kötü değildir. Çoğu mental olay gibi, kaygı da geniş bir spektruma yayılır. Eğer ciddi bir kaygı içindeyseniz, aslında bu enerjiyi verimli bir şeye kanalize edebilirsiniz. Gergin bir şekilde bir haber bekliyorsanız; harekete geçin-tempolu bir yürüyüşe çıkın, temizlik yapın, etrafı düzenleyin ya da bahçe-balkon işleriyle uğraşın.

 • Uzanın ve yukarı bakın.

Çok eski bir numaradır. Bir bahçe ya da parkta yere uzanıp gökyüzüne doğru bakmak ve bulutları izlemek bilinçli farkındalığın doğal deneyimini oluşturur. Her şeyin nasıl da doğal akış içinde gelip gittiğini deneyimleyin. Duygu ve düşünceler de aslında tıpkı böyledir.

 • Dinleyin.

Deneysel olarak günü dinlemeye dikkatinizi verin. Rüzgardaki yaprakların seslerini, oynayan çocukların seslerini veya sizinle konuşan birinin sesini. Sessiz kalıp dinlediğimizde, yaşamın sadeliğiyle tekrar temasa geçebiliriz ve kaygılı düşünceler yatışmaya başlar.

 • 5x5 Uygulaması

Ortalama kaygıdan yoğun kaygıya doğru giden anlarda 5x5 pratiği faydalı olabilir. Her bir duyunuza dikkatinizi verin ve onlarla ilgili fark ettiğiniz 5 şeyi isimlendirin. Diğer bir deyimle, gördüğünüz, kokusunu, tadını aldığınız, hissettiğiniz, duyduğunuz şeylere isim verin. Bu kaygıyı ateşleyen otomatik felaket düşüncelerini kesintiye uğratmaya yardımcı olabilir.

 • Sizi tetikleyen şeyleri bilın.

Sizi kaygılandıran nedir ? Geç kalmak? Kalabalık önünde sunum yapmak? Sosyal durumlar? Kaygınızı tetikleyen şeyleri bilirseniz, kendiniz için yatıştırıcı uygulamaları daha iyi düzenleyebilirsiniz. Zihin kendini hazırlanmış hissettiğinde, daha rahat olacaktır.

 • Sabrı besleyin.

Sabırsızlık kaygıya neden olurken, sabır sakinleşmeye ve rahatlamaya neden olur. Eğer sabır konusunda ustalaşmak istiyorsanız, sabırsızlık hakkında uyanık ve meraklı olmanız gerekir. Sabırsızlık bedeninizde nasıl kendini belli ediyor? Olmasına izin verir misiniz? Sabır yalnızca bir erdem değil, duygusal özgürlüğe doğru giden bir yoldur.

By Elisha Goldstein and Stefanie Goldstein | March 3, 2016